Aktuálně
Podrobnosti
Vybavení
Lobuche East
Odkazy a fotky

Tom a Jerry


Trekking v Solo Khumbu a výstup na Lobuche Far East

popis trekku | jak nahoru a dolu | o aklimatizaci | mapa


Popis trekku v oblasti Solo Khumbu

Z Lukly do Phadingu a Monja
Po opuštění Lukly se klesá lehkou a orientačně nenáročnou cestou až do vesnice Phakdink, kde je velké množství příjemných lodží a restaurací. Cesta z Phakdinku stoupá mírně do kopce, většinou po levé straně řeky Dudh Kosi. Cestou je ještě několik "občerstvovacích stanic" nebo lodží. Celá cesta je lehká a orientačně nenáročná a z Lukly do Monja se dá zvládnout i za méně než 6 hodin.
Lukla - Monjo: 6 hod.

Z Monjo do Namche Bazaru
Cesta do Namche Bazaru je strmá a vede po klikaté široké pěšině po západní straně hřebene, na jehož konci je Namche Bazar. Počet serpentin se zdá být nekonečný, ale po hodině a půl cesta již tolik nestoupá a za několik minut vstoupíte do Namche. Cestou do Namche, v prudkém kopci, lze v jedné ostré zatáčce poprvé spatřit Mt. Everest. Příchod do Namche Bazaru je dost odpudivý a cesta je v jednom místě zamořená odpadky. Namche Bazar je taková "středisková vesnice" celého údolí Solo Khumbu. V blízkosti Namche Bazaru je vybudovaná vodní elektrárna, a proto se v celém Namche svítí přes den i celou noc. Jde tady v klidu dobít baterie do videokamer nebo si i naposledy před vstupem do opravdových hor domů zatelefonovat či zameilovat. V městečku je mnoho obchůdků, lodží, restaurací a bar, kde se dobře paří do rána... V roce 1996 zde otevřeli novou pekárnu, kde jdou koupit dobrý koláče, čerstvé rohlíky anebo kakao.
Monjo - Namche Bazar: 4 hod.

Z Namche do Tengboche
Trek z Namche k Everestu je nejpoužívanější cestou a každý, koho se v Namche zeptáte na cestu do Thyangboche, vám rád pomůže se z Namche vymotat a trefit se na tu správnou pěšinu. Je potřeba dát pozor, abys se cesta nespletla a zbytečně si nezajít do Khunde nebo na letiště do Shyangboche. Po několika minutách chůze z Namche se přejde malé sedlo a dále se již pokračuje přímou cestou až na ostruhu, ze které se otevře pohled na Thamserku a celé údolí Solo Khumbu. V blízkosti této ostruhy je postavená nová krásná lodž (využijeme jí cestou zpět) s jedinečným výhledem na Everest, Lhotse, Ama Dablam a Thamserku. Je to skvělý zážitek se tu probudit a pozorovat východ sluníčka nad těmito kopci. Everest, Lhotse, Nupce, Pumori a Ama Dablam budou od této chvíle našimi společníky až do konce treku. Cesta sestupuje k lesu. Sejde se do vesnice Phunki Tenga, po pravé straně modlitební mlýnky a potom už se jen stoupá vzhůru do prudkého kopce a právě v okamžiku, kdy končí hustý les, uvidíte všude okolo sebe opět božské Himálaje. Klášter Tengboche je největší klášter v údolí Khumbu. Před několika lety však zcela vyhořel a bylo nutné přistoupit k rekonstrukci. Té se ujal Sir Edmund Hillary a v roce 1994 byla úspěšně dokončena. Bohužel staré malby a rukopisy na rýžovém papíře se nahradit již nedají. V roce 1999 na krásné zelené louce před klášterem propukla čilá stavební činnost a komplex klášterních budov a lodží se neustále rozrůstá
Namche Bazar - Phunk Tenga: 3 hod., Phunk Tenga - Tengboche: 2,5 hod.

Z Tengboche do Pheriche
Při odchodu z Tengoche prvních 20 minut klesá cesta rododendronovým lesem a potom mírným stoupáním (1,5 hod) pokračuje do vesnice Deboche. Zde se nachází jeden z nejznámějších klášterů v celém údolí a zajímavá veliká modlitební zeď. Dále proti proudu řeky Imja Khola a po malém stoupání se otevře opravdu nezapomenutelný výhled na celé údolí s dominantní Ama Dablam. Vlevo vysoko v kopci klášter Pangboche, kde byly "pozůstatky yettiho". Za Pangboche ve vesničce Orsho se cesta dělí: vpravo do Dingboche a vlevo do Periche.
Thyangboche - Pangboche: 2 hod., Pangboche - Periche: 3 hod.

Z Pheriche do Lobuche
Z Periche je dobré vyrazit ráno okolo 9 hod. směrem na Phulong Karpo. V závěru ploché doliny, kde se v létě pasou velká stáda jaků, se po pravé straně objeví čelní moréna ledovce Khumbu. Potom se začíná stoupat po úbočí nevýrazného hřebene, přes prudký potok až do vsi Dughla. Tady se odbočuje do postranního údolí k základnímu táboru pod Lobuche East. Ale to až cestou zpět.. Teď následuje cesta po levé straně morény ledovce Khumbu až do vesice Lobuche. Všude kolem jsou obrovské hory a ledovce. Lobuche je v sezóně plné turistů a pro slušnější ubytování je lepší vyrazit na trasu do Lobuche brzy.
Periche - Lobuche: 6 hod.

Lobuche - Kala Pattar, Gorak Shep, B. C. Everest
V Lobuche se naskýtá hned několik možností výletů. Výlet na Kala Pattar, cesta do BC Everestu nebo do BC Pumori. Někteří trekaři po jednodenním odpočinku v Lobuche volí druhý den výlet do osady Gorak Shep, zde přespí a až další den ráno se rozhodnou, zda budou pokračovat na Kala Pattar nebo do BC. Cesta z Lobuche do Gorak Shepu vede vlevo od ledovce Khumbu a asi po hodině od Lobuche se musí překonat asi 100 výškových metrů výstupem na horní morénu. Na konci této morény už je Gorak Shep. Jsou to tři lodže blízko písečného dna horského vyschlého jezera. Jste-li dobře aklimatizováni, můžete se ještě týž den pokusit vystoupit na Kala Pattar, z jehož vrcholu je nádherná vyhlídka na Mt. Everest, Nupce, Ama Dablam, Pumori a mnoho dalších himálajských vrcholů. Kousek pod Kala Pattarem je BC Pumori. I ten je možné navštívit. Cesta trvá asi 2 hodiny, ale pozor, je třeba počítat s tím, že se v Himálajích brzo stmívá a teplota rychle klesne pod nulu a cesta zpět je ještě dlouhá. Do BC Everestu se jde také přes Gorak Shep. Potom se pokračuje 25 minut po dně vyschlého jezera až k hraně nedalekého ledovce. Na konci jezera je památník horolezců, kteří zahynuli na Mt. Everestu, a kousek za ním se nepatrně odbočuje doleva až na ledovec pokrytý sutí. Cestu je nejlépe najít podle jačího trusu, který bude stálým průvodcem až do BC. Je třeba mít stále na paměti, že takto vysoko v horách, může nasněžit, padnout mlha, prudce se ochladit a bez včasné obezřetnosti se bude obtížně hledat cesta zpět do lodže.
Lobuche - Gorak Shep - Lobuche: 3,5 hod, Gorak Shep - Kala Pattar - Gora Shep: 3 hod. Gorak Shep - BC Everest - Gorak Shep: 5 hod.


Jak nahoru a dolu...

Obtížnost výstupu: PD+ (francouzská alpská ledovcová klasifikace), což není žádné lezení, jen výstup prudkým firnem či sněhem do 40 stupňů. Jistota chůze v mačkách, jumarování a slaňování na mírném kopci jsou předpokládané nutné dovednosti! Vyskytnou-li se těžší úseky, zafixujeme je lanama, jinak se půjde bez mezijištění lanem, v našem případě - amatérů - to je bezpečnější postup, než riskovat nezachycení pádu a stržení lanového družstva.

Popis výstupu: z normální trekkové trasy z vesničky Duglha 4 620 m odbočíme po cestách necestách přes morény, skalky a louky do bočního údolí a dojdeme k "hiden lake" na úpatí Lobuche East, kde postavíme B. C. v 5 551 metrech (Dušeca už touhle dobou budeme napojovat na umělé dýchání :-)). Největší kulisou nad base campem bude obrovská "boční" stěna Ama Dablam, viděná z netradičního úhlu a směru a krásná hora Taboche. Další den brzo ráno vystoupáme po skalních a kamenitých plošinách k nástupu na jižní rameno Lobuche East a po firnu budeme stoupat stále výš až k místu, kde začíná výšvih po jihovýchodním žebru k vrcholu. Pod nástupem do této prudší partie postavíme high camp (na celkem exponovaném ale krásném místě) a budeme se kochat neuvěřitelnými rozhledy do údolí pod Ama Dablam a Baruntse. Fakt jako dobrý to bude :-) Další den velmi brzo ráno vyrazíme nalehko směr vrchol, stoupá se po prudkém firnovém hřebínku, pády a škobrtnutí v mačkách už nejsou povoleny. Většina výprav, stejně tak i my, končí na nepravém vrcholu, nazývaném jako Lobuche Far East. Cesta, která z Lobuche Far East dále pokračuje na pravý vrchol Lobuche East, položený více na západ, vede velmi exponovaně přes prudké srázy, výšvihy a trhliny a těsně pod vrcholem se musí vylézt technicky obtížnější skalně-ledový stupeň. Pokocháme se neuvěřitelným rozhledem, z vrcholu se otevře pohled i na druhou stranu hory směrem k Everestu a Pumori, splužíme to celé zase dolu, v high campu si dáme sváču, sbalíme stany, nasedneme na boby (to prvni B je malý) a sejdeme se večer v base campu. Ti pionýři a jejich vedoucí, kterým bude šoufl a nepolezou nahoru a budou na nás čekat ty dva dny dole :-) už pro nás budou mít nakoupený pipi z nejbližší vesničky na konci údolí. Další den seženeme ušmudlaný nepálský šmudly, naložíme jim expediční vaky a odcváláme do Pangboche (bude-li hezky a měsíc na obloze, je celkem zajimavý uskutečnit noční trekking v téhle oblasti, v nekonečné dálce svítí světýlka vesničky, kam se musí dojít, nad hlavou Lhotse a měsíc a hvězdy, nikde nikdo a romantika se dá krájet po kilech...)

Lobuche East nepatří mezi nejvyšší trekkingové vrcholy, přesto s jistotou nastane příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži fungování organismu ve výškách, kde vzduch už opravdu začíná řídnout, navíc nižší nadm. výška dává všem větší šanci na úspěch. Technická náročnost řadí Lobuche mezi středně těžké trekkové vrcholy, výstup nahoru sice nemá nic společného s horolezectvím, nicméně jistota chůze v mačkách, používání jumaru, cepínu a základní lanová technika bude nezbytným předpokladem. V říjnu před odletem bysme mohli na víkend odjet někam na ledovec a všechno si vykoušet a poštelovat nářadí.


O horské nemoci a aklimatizaci

Po zkušenostech z Peru následuje pro jistotu několik odstavců, které možná stojí za přečtení. Dušeco má následující řádky naordinované povinně :-) Horskou nemoc při všech srandičkách, které budou akci provázet, nelze v žádném případě brát na lehkou váhu. Stačí se v údolí Solo Khumbu, kudy se poštracháme do kopců, porozhlédnout a všimnout si mátožících se a vlajících postav na cestě, zničených trekkařů v lodžích s hadrem na hlavě, nebo si třeba jen vzpomenout, jak před třemi lety Ivo Jahelka bojoval o život přesně v těch místech, kudy my půjdeme už třetí den cesty...

Otázka dobré aklimatizace je hlavním problémem pobytu ve vysokohorském prostředí Himálají. Trápí všechny horolezce, trekaře i turisty. Většina si musí projít bolestí hlavy, celkovou slabostí, nespavostí, bušením srdce a nechutenstvím.

  • Zcela se aklimatizovat z výšky 3 000 na výšku 5 000 m n. m. trvá minimálně 7 - 9 dní.
  • Zcela se aklimatizovat z výšky 5 000 na výšku 6 000 m n. m. trvá minimálně dalších 3 - 5 dní.
  • Zcela se aklimatizovat z výšky 6 000 na výšku 7 000 m n. m. trvá minimálně dalších 5 - 8 dní.
  • Pokusit se aklimatizovat z výšky 7 000 na výšku 8 000 m n. m. trvá minimálně dalších 7 - 12 dní.
  • Trvalá aklimatizace je možná pouze do výšky 5 300 m n. m. Výše se nejedná o aklimatizaci, ale o adaptaci. Ve výšce nad 8 000 m n. m. se adaptační mechanizmy omezují pouze na krátký čas a velice individuálně.

S horskou nemocí se nikdo z nás pravděpodobně nesetká do výšky 3 400 m n. m. - výška Namche Bazaru. Výše lze ale předpokládat, že asi 5 % populace může pociťovat počáteční potíže, kterým se dá úspěšně čelit vhodnou volbou odpočinku a postupu vpřed. Základním pravidlem pro všechny, ať je to běžný turista nebo horolezec, je dobrá aklimatizace. Choďte pomalu, nespěchejte, nepijte vůbec žádný tvrdý alkohol. Mladší lidé do 20 let a děti snášejí výšku hůře než lidé středního a vyššího věku. Takže Míla je celkem v pohodě :-) Pijte denně dostatečné množství tekutin, kolem 4 litrů vody.
Dbejte, abyste se neocitli nikdy sami a choďte v menších, dvou, tří nebo čtyřčlenných skupinkách.
Při stoupání nad 2 500 metrů se naše tělo musí zaklimatizovat na ubývající množství kyslíku. Většina lidí stoupající do této výšky pociťuje na sobě některé z těchto příznaků:

  • bolesti hlavy
  • únava
  • potíže se spánkem
  • nechutenství
  • nevolnost
  • nedostatek dechu při výstupu - tyto příznaky zmizí po kratičkém odpočinku
  • chvění, tlukot srdce

Prevence horské nemoci

  • pijte hodně
  • vyhněte se alkoholu
  • vyhněte se vysílení - NEPOSPÍCHEJTE!!!, dobrý trekkař nepřichází do cíle nikdy první, ale ani poslední...
  • nestoupejte výše, pokud se uvedené problémy zhoršují
  • maximálně se nám s Petrem osvědčil "garlik sup", možnost koupit v každé lodži, pili jsme ho po litrech
  • klidová tepová frekvence zvýšená o více než 20% je signálem, že s aklimatitací není všechno úplně O. K.

Jak při příznacích

  • Odpočinek v místě, kde se nacházíte, dokud příznaky nepřejdou.
  • Paracetamol, lépe možná Acylpiryn, Ibuprofen je supr
  • Dostatek tekutin.

Zhoršená horská nemoc
Pokud jsou příznaky mírné HN ignorovány a pokračuje se ve stoupání do vyšší polohy, může se stav markantně zhoršit a propukne vážnější podoba HN.
Všechny příznaky popsané u mírné HN se projevují taktéž u vážné podoby HN, ale silněji. Jeden z příznaků, že horská nemoc přechází do vážného stavu, je úbytek moči po stoupání ("čůrání" by mělo mít světležlutou až vybledlou barvu)!!!

Mozkový edém
Jedná se o výskyt vody v oblasti mozku. Příznaky jsou následující:

  • Těžké bolesti hlavy, které se projevují větší bolestí při vodorovné poloze.
  • Nevolnost a zvracení, které neustupuje.
  • Závratě, ztráta koordinace, ztráta rovnováhy, padání, neschopnost chůze, neschopnost zavázat si tkaničky atd.
  • Dvojité a rozmazané vidění.
  • Ztráta mentálních schopností (paměť, arytmie).
  • Pomatenost a halucinace (takže to máme všichni :-).
  • Změna chování (agrese, apatie).
  • Neschopnost vstát, koma.

Plicní edém
Jedná se o výskyt vody na plících. Příznaky jsou následující:

  • Kašel s pěnivým hlenem nebo bez pěnivého hlenu. Někdy se mohou vyskytnout i krvavé skvrny v hlenech.
  • Dýchací potíže.
  • Nedostatek dechu při odpočinku.
  • Velká únava a slabost.
  • Neschopnost vstát, koma.
  • Bezdušnost nebo tmavnutí barvy v obličeji, jazyka nebo rtů.
  • Chraptivé zvuky na plících v hlubokém výdechu a nádechu.

Postup při výskytu příznaků

  • Okamžitý sestup do nižší polohy.
  • Sestup tak nízko, jak je to možné.
  • Pokud je znemožněn pohyb do nižších poloh, použití tlakového vaku může nahradit klesání a zmírní symptomy alespoň dočasně. Hyperbarický vak je v Pheriche na cestě, kterou půjdeme.
  • Pokud se stav zhoršuje a osoba upadá do bezvědomí, první pomoc (umělé dýchání) před umístěním do tlakového vaku.
  • DEXAMETHASON (8 mg v jedné dávce a následně 8 mg po 6 hodinách) pro případ mozkového edému pomohou zmírnit příznaky těžkého případu horské nemoci a dostat se alespoň na chvíli do stavu, který umožňuje transport dolů. DXM stejně jako v Peru bude součástí expediční lékárny.
    Působnost dexamethasonu je během 6 - 8 hodin. Tyto tablety mají silné vedlejší účinky, vpodstatě je to silný hormonální doping.
  • (Hodina letu záchranné helikoptéry stojí 1 000 až 1 300 USD a k běžné záchraně jsou třeba min. 3 až 4 hodiny).

JEDINÉ A NEJÚČINNĚJŠÍ ŘEŠENÍ JE OKAMŽITÝ SESTUP DO NIŽŠÍ NADMOŘSKÉ VÝŠKY!

Další a podrobnější informace lze nalézt např. na:

http://www.outdoor.cz/sports/rady/aklim6.htm

http://www.climber.cz/pages/metodika/aklimatizace.htm


Copyright (c) Jan Vesták 2001

"Nepál je zde, aby změnil tebe a ne, abys ty měnil Nepál." Nepálské přísloví