Amerika 2015

přírodovědná expedice                                                                                           outdoor team & zŠ Hostýnská, praha 10

Úvodní informace

Vítejte na webu věnovaném informacím k připravovanému zájezdu žáků 9. tříd do národních parků západu a středozápadu USA. Není úplně běžné, aby žáci základních škol z České republiky jezdili na přírodovědné expedice do Ameriky. Obvyklých a očekávaných  věcí je ale v českém školství většina. Proč tedy neprolomit ledy a nezkusit něco nového, nekonvenčního a objevitelského...

Ostatně i na Wikipedii se píše v souvislosti se ZŠ Hostýnskou toto: "V atraktivitě a pestrosti nabídky sportovních, cestovatelských a poznávacích aktivit patří škola k výjimkám nejen v rámci pražského a českého školství, ale vyniká také v evropském měřítku."

Závěrečné sportovní a poznávací kurzy (cyklistická Korsika a raftové Rakousko) jsou dlouhá léta pravidelnou součástí vzdělávacích programů žáků 9. tříd. Ve stejném kontextu se uskuteční v roce 2015 i tato akce, pouze lokalita a program budou jiné. V rámci přírodovědné expedice navštívíme všechny důležité národní parky Kalifornie, Arizony, Utahu, Nevady, Wyomingu a Montany. Expedice s podobným programem se pro žáky naší škola uskutečnila již jednou, v roce 2004. 


Kam a jak

Plán našeho putování po západu USA je podrobně zpracován v sekci "Program". Takže jen stručný souhrn: Trasa bude začínat v San Franciscu a v následujících třech týdnech, kdy se budeme přemísťovat třemi velkými automobily (7 místné VANy typu Dodge Gran Caravan), projedeme všechna legendární místa amerického divokého západu a navštívíme při tom nejznámější národní parky USA. Celkem ujedeme kolem 8000 kilometrů přes 7 států západu a středozápadu USA, navštívíme 14 národních parků a přírodních rezervací a několik velkých měst.

Část trasy a pobytu bude přímo v indiánských rezervacích - především indiánského kmene Navahů a Hopiů, zastavíme se v Grand Canyonu, přes pouště Arizony dojedeme k národním parkům v okolí řeky Colorado.

Projedeme se po slavné Highway č. 1 kolem rozbouřených vod Tichého oceánu, kde na plážích potkáme rypouše severní, lachtany a možná i táhnoucí velryby. V Los Angeles navštívíme Hollywood, Beverly Hills i pláže v Santa Monice.

Na rozdíl od většiny cestovních kanceláří, které mají v Utahu nejzazší bod svého okruhu po národních parcích západu USA, uděláme několikadenní odbočku a mnohasetkilometrovou zajížďku na severovýchod, abychom se podívali za Méďou Béďou do jednoho z nejkrásnějších národních parků do Yellowstonu mezi bizony, horké prameny, medvědy grizzly a baribaly a také mezi největší gejzíry světa a bahenní sopky.

Při cestě zpět na západ přes krásné parky Utahu dojedeme do města hazardu, peněz a největších kasin a hotelů na světě do Las Vegas, kde strávíme jistě nezapomenutelnou noc. Přes Údolí smrti se pak přesuneme do NP Yosemite a Sequoia s největšími stromy na světě.

Odpočinek od divoké přírody si těsně před závěrem expedice dopřejeme v neopakovatelném San Franciscu. O městě se právem hovoří jako o nejhezčím městě USA.  Golden Gate Bridge, slavné vězení Alcatraz, Čínská čtvrť, Market Street a mnoho dalších nezapomenutelných a slavných míst budeme mít přímo na dosah ruky. Naším útočištěm se stane hotel přímo v centru tohoto úžasného města, kousek od hlavního náměstí Union Square. Cestou do San Francisca samozřejmě nezapomeneme navštívit známé Silikon Valley - sídlo největších počítačových gigantů světa a prestižní univerzitu Stanford.


Kde se bude bydlet

Kromě několika nocí v hotelu bude veškeré ubytování zajištěno v oficiálních státních kempech a tábořištích přímo v centrech národních parků ve vlastních stanech. Toto bydlení je relativně levné a velice pohodlné, všechny kempy jsou vybavené WC, tekoucí pitnou vodou, každé kempovací místo má vlastní gril, stůl a lavice. Kempy nemají sprchy, ale vody na koupání bude všude cestou dostatek.

Velkou hodnotou těchto státních kempů je to, že se vždy nacházejí přímo uvnitř národních parků, v srdci té nejkrásnější přírody. (Soukromé a komfortněji vybavené kempy se na území národních parků nesmí provozovat).

Ubytování včetně všech nutných poplatků, vstupů do národních parků, stejně jako pronájem aut, benzín, pojištění aut atd. jsou součástí celkové ceny zájezdu.


Co se bude jíst

Nakupovat jídlo budeme na okrajích měst ve velkých supermarketech, kde je cena potravin poměrně příznivá a moc se neliší od evropského průměru. Cestou přes den se dá kupovat levné teplé občerstvení u benzínových pump. Večer v kempu pak bude možnost věnovat se většímu vaření či grilování. Stravování a vaření bude individuální, po skupinkách. Podrobnější domluva proběhne na některé z informačních schůzek žáků i rodičů.


Jaké bude počasí a kolik tam bude lidí

Většinu času strávíme ve slunné Kalifornii a ve vyprahlých pouštích Arizony a Nevady. Takže se docela ohřejeme, počítejte s teplotami, jako když je u nás největší parné léto uprostřed prázdnin a teploty dosahují 25 - 30 stupňů. Zažijeme dny, kdy se teplota vyšplhá ještě výš, někdy i nad 40 stupňů. V Death Valley - Údolí smrti může být i přes 50 stupňů nad nulou, ale nebojte, projedeme ho v klimatizovaném autě, které v Death Valley budeme opouštět opravdu jen na malou chvíli. Ve vyšších nadmořských výškách např. Yosemit bude kolem 18 - 20 stupňů, v Yellowstonu stihneme odcházející zimu s počasím podobným našemu dubnu.

Na konci května a v červnu jsou ještě národní parky západu USA téměř bez turistů, takže se tímto termínem vyhneme neskutečnému prázdninovému náporu a obsazeným kempům, který nastává každoročně začátkem července.