Aktuality

Zpravodajství z expedice

Ama na Radiu Beat

NOVÉ Reportáž Montana

NOVÉ Pozvánka na film

NOVÉ Trailer k filmu

NOVÉ Film

Expedice

Ama Dablam

Úspěšné české výstupy

Plány expedice

Sponzorská spolupráce

Fotogalerie

Fotky z expedice

Účastníci

Jakub Bouda

Jan Vesták

Ama Dablam - o hoře

Majestátný skalnatý zub pokrytý ledem a sněhem se nachází v Nepálu v regionu Khumbu, pouze několik kilometrů od Mount Everestu. Ama Dablam bývá často označována za jednu z nejkrásnějších hor světa nebo také za Matterhorn Himaláje. Se svojí výškou 6 856 metrů nepatří k nejvyšším, ale svojí magickou krásou a impozantností se jistě vryla do srdcí mnoha horolezců a cestovatelů. Ama Dablam, v překladu Matka s náhrdelníkem, skutečně rozevírá svoji mateřskou náruč, v podobě ostrých a doširoka rozevřených hřebenů a hrdě ční nad údolím Solo Khumbu, domovem národu Šerpů. Její úchvatná 1500 m vysoká západní stěna je dominantou celé oblasti.

Ama Dablam odolávala pokusům odvážných horolezců o její zdolání až do 60. let minulého století. První úspěšnou expedici na tento himálajský klenot vedl sir Edmund Hillary. Čtyři členové jeho výpravy Mike Gill, Barry Bishop, Mike Ward a Wally Romanes stanuli na vrcholu 13. března 1961. Jako první tak mohli shlédnout a vychutnat nádherné pohledy z vrcholu Ama Dablam na čtyři velikány Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu a Makalu. Jako výstupovou cestu zvolili jihozápadní hřeben, ve kterém strávili dlouhých dvacet dní.

 


Úspěšné české výstupy

Z České republiky směřovalo k tomuto atraktivnímu vrcholu poměrně málo výprav. Nejstarším, ale bezesporu největším úspěchem byl sólový prvovýstup Miroslava Šmída západní stěnou na podzim roku 1986. V roce 1996 se pokusila dvojice Leopold Sulovský - Zdeněk Michalec o průstup JV stěnou k VJV hřebeni. Tuto těžkou cestu přelezli, byť samotného vrcholu nedosáhli, neboť nechtěli riskovat lezení pod serakem ve vrcholové hlavě. Jejich výstup skončil ve výšce 6 660 m. Po JZ hřebenu dosáhli vrcholu ve stejném roce Jura Romaňák s Luďkem Palečkem. Mezi šťastnými, kteří vystoupili na vrchol v roce 1998, byli účastníci početné výpravy organizované Joskou Rybičkou, mezi nimi např. Josef Morávek. Výstup byl veden JZ hřebenem. Další českou výpravu k Ama Dablam uspořádal opět Polda Sulovský v r. 2001. Čtyřčlenná skupina dosáhla na JZ hřebeni výšky 6 100 m. Posledním úspěšným výstupem, taktéž JZ hřebenem, je výstup vedený Alešem Morávkem z roku 2006.


Plány expedice

Termín expedice jsme zvolili od 21. října do 19. listopadu 2009.

Pro náš výstup jsme si vybrali tradiční výstupovou cestu po jihozápadním hřebenu. Přesto, že tato cesta prvovýstupců bývá označována jako tzv. "normálka", patří vzhledem k celkové exponovanosti štítu Ama Dablam k technicky obtížným himálajským výstupům. Jedná se o dlouhé technické skalní, případně ledové lezení ve vysokých nadmořských výškách. V cestě je několik klíčových míst, jejichž obtížnost se podle aktuálních podmínek zásadně mění. Skalní úseky dosahují V+ až VI stupně UIAA, ledy IV, mixy M4.

Ze základního tábora (4 576 m) vede cesta po rozsáhlých suťoviscích jižní stěny a ukloněných skalnatých plotnách (III - IV) do prvního výškového tábora C1 ve výšce 5 700 metrů. Dalších tři sta výškových metrů do C2 tvoří stále velmi exponovaný hřeben rozdělený několika menšími skalnatými věžemi, v jehož závěru se nachází první klíčové místo výstupu - Yellow Tower (V+ až VI). Nezapomenutelným zážitkem bude jistě noc v druhém výškovém táboře, který je jako orlí hnízdo zavěšen na výrazném skalním ostrohu ve výšce 6 000 metrů.

Z horolezeckého hlediska je nejzajímavější právě úsek mezi C2 a C3. Po překonání dalšího technicky náročného místa (Grey Tower, V+ až VI) následuje traverz ostrým hřebenem, který díky svým častým sněhovým převějím dostal příhodný název Mushroom Ridge. Třetí výškový tábor se nachází v pravé části západní stěny na výrazném sněhovém poli ve výšce 6 300 metrů. Kvůli velkému zavěšenému seraku v horní části západní stěny, který mimochodem představuje onen náhrdelník Matky Ama Dablam, hrozí tomuto místu neustále nebezpečí pádu lavin. Z tohoto důvodu plánujeme postavení tábora C3 východněji ve stěně, v místě, které bude před pádem seraku chráněnější. Kromě několika kratších sněho-ledových úseků (75°) jsou vrcholové partie tvořeny dlouhým sněhovým svahem o sklonu 30° - 50°, který vede až na vrchol 6 856 metrů vysoké dominanty Ama Dablam.

Fotoprůvodce klíčovými místy výstupu a různé pohledy na Ama Dablam si můžete prohlédnout na samostatné stránce zde...